Kötelező oltások a kutyák életében

Egészségük védelmében

Kölyökkutyák esetén többféle vakcinázási program létezik. Az adott oltások szükségességét, a vakcinázás idejét, az ismétlések számát és sorrendjét mindig a kutyus immunállapotának figyelembe vételével a kezelő állatorvos dönti el.

A kölyökkutyák fejletlen immunrendszerrel jönnek a világra. A környezeti ártalmak, a korai fertőzések akár az életüket is veszélyeztethetik. A kölyökkutyák passzív immunitása 5-10%-ban az anyaméhen belül alakul ki, az ellenanyagok 90-95%-a pedig az anyatejjel jut az állatok szervezetébe. Az anyai ellenanyag hatékony felszívódására csak nagyon rövid időszak áll rendelkezésre.

Védőoltással az immunrendszer megerősítéséért

Az anyai ellenanyagok kb. 12 hetes korra bomlanak le a kölyök szervezetében, ezért fontos, hogy az immunvédekezést mesterségesen is megerősítsük. Az aktív immunitást védőoltásokkal tudjuk kialakítani. A megfelelő időben történő vakcinázás, valamint a rendszeresen ismétlődő, emlékeztető oltások teszik lehetővé, hogy az immunrendszer időben felismerje az egyes kórokozókat és ellenük válaszreakciót kezdeményezzen. Bár hazánkban csak a veszettség elleni védőoltás kötelező, ez egyáltalán nem nyújt védettséget egyéb fertőző betegségek ellen, amelyek a kölyök- és felnőtt kutyák egészségét veszélyeztetik, sőt egyes esetekben akár az életüket is kiolthatják.

Vakcinázási programok

Ajánlás:

  • 6-7 hetesen: Parvo vírus elleni monovalens (egy betegség legyengített kórokozóját tartalmazó) vakcina
  • 8-9 hetesen: Parvo vírus elleni monovalens vakcina ismétlése
  • 10-11 hetesen: Kombinált vakcina (Parvo, Szopornyica, Kennel-köhögés, Leptospirózis, Rubarth-kór vagy Fertőző májgyulladás)
  • 12-13 hetesen: Kombinált vakcina ismétlése
  • 3 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)
  • 9-10 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)

A jogszabály értelmében minden három hónapos kort betöltött kutyát egy hónapon belül veszettség elleni védőoltásban kell részesíteni, majd az oltást hat hónap elteltével (azaz 9-10 hónapos korig) meg kell ismételni!

Egyéb oltási lehetőségek

Az alap immunizálást követően lehetőség van egyéb oltások beadására is. Gyakori kutyás kirándulások esetén, vagy kullancsokkal erősen fertőzött területen való tartózkodáskor javasolt a kutyusok Lyme-kór elleni oltása, valamint nagy létszámú kutyatársaságban a kennel-köhögés elleni vakcina alkalmazása. Az egyes oltások között eltelt idő minimum két hét. Kölyökkorban, azaz kb. egy éves korig minden oltást legalább egy alkalommal meg kell ismételni!

Oltások felnőtt korban

Az alap immunizálást követően már bátran vihetjük kedvencünket kutyatársaságba, ennek hiányában viszont kerülendő az utcai sétáltatás, illetve más kutyákkal történő kapcsolat. Kölyökkutyák esetén az oltásokkal egyidejűleg javasolt legalább háromszor féreghajtást is végezni akár tabletta, akár féreghajtó paszta felhasználásával. A védettség fenntartása érdekében az oltásokat felnőtt korban is szükséges megismételni. Rendszeresen oltott, felnőtt ebek esetén az emlékeztető oltásokat már csak évente egyszer kell beadatni.

ADÓ 1%

SZJA 1% felajánlás

Évről évre a személyi jövedelem adó 1%-nak a felajánlásából tartjuk fenn menhelyünket, más bevételi forrásra nem támaszkodhatunk, ebből az összegből fedezzük a működését évről-évre.

Folyamatosan telt házzal működünk, ideiglenes befogadóinknál is maximális létszám szinte mindig. A menhelyen kb. 50 – 80 kutya, kb. 10-30 cica napi ellátását kell biztosítani, emellett még a sok-sok orvosi ellátást, a rengeteg mentést, és még sorolhatnánk, mi mindenre megy el a pénz. Ezek miatt fontos számunkra különösen ez az 1%-os időszak, hogy minél többen csatlakozzatok támogatói csapatunkhoz, mert egy újabb 1 éves időszak lehetőségei múlnak most ezen!

Ivartalanítás

Az ivartalanítás fontossága

Nem győzzük hangsúlyozni az ivartalanítás fontosságát! A menhelyek, ideiglenes befogadók tele vannak. Kétségbeesetten próbálunk mindenkin segíteni, de nem tudunk! Emberek, kérjük, értsétek meg ezt és lépjetek Ti is!

Sokan keresnek meg bennünket mindenféle indokkal, kifogással, hogy fogadjuk be, vagy csak hirdessük a felelőtlensége miatt megszületett cicákat/kutyákat. Természetesnek veszik, hogy segítünk, ez a dolgunk. Valóban, meg is tesszük. Mások kéréseit is hirdetjük, miközben ezzel talán a gondozásunkba került állatok gazdisodási esélyeit rontjuk. Megtesszük, mert minden megszületett lélek számít.

Ahogy már szinte gépiesen írjuk a cicák, kutyák hirdetéseit, elgondolkozunk, lenne-e értelme panaszkodni megint…

Eljut-e a célközönséghez a mondandónk? Változik-e valami?

Azt kell, hogy mondjuk, nem sok. Kutyák terén, ha nagyon lassan is, de haladunk a kulturált állattartás felé. De valahogy azt, hogy a macskánkat is ivartalanítani kell, azt értik meg az emberek a legnehezebben. Főleg, ha kandúrról van szó… Nem gondolnak bele, hogy attól még, hogy ő nem hoz haza „csajokat” a házhoz, és nem kopogtatnak az ajtónkon síró kiscicákkal a tartásdíjért, azért ő ugyanúgy elintézi, hogy tele legyen a környék az utódaival, még ha nem is veszünk róla tudomást.A macska borzasztó szapora állat…

Mit gondoltok, hová tűnnek a kiscicák?

Mert, ne ámítsuk magunkat, hogy persze, mindnek gondos, szerető gazdikája lesz. Mennek a kútba, zsákba, föld alá, vagy, ha nem azonnal végeznek velük, később megteszik ezt helyettük a fertőzések, a paraziták és kínok közöt pusztulnak el. Miért kell minden évben annyi ártatlan kis állatnak meghalnia, ha tehetünk azért, hogy meg se szülessenek? És végső soron miért kell nekünk munka mellett kiscicákat cumiztatnunk 3 óránként éjjel- nappal, munka mellett, önkéntesként a szabadidőnkben, csak azért, mert valaki képtelen a felelős állattartásra? Mert magasról tesz rá, merre csavarog az ivaros macskája épp?
Valószínű, mindezt el sem olvassák azok, akiknek kellene, de akkor is, minden évben szóvá fogjuk tenni, mert, ha csak egy-két fejben sikerül egy kis változást elérnünk, már megérte!

Higgyétek el, nincs annyi gazdijelölt, ahány kölyök születik. Vajon milyen sors vár ezekre a nem kívánt életekre? Ha kicsit is érdekel egy élőlény sorsa, élete, de leginkább a halála, előzd meg a szenvedést, és ivartalaníttasd kedvencedet. És terjeszd ezt a nézetet, mert Te is segíthetsz ezzel!

A Chip fontossága

Kötelező chip

A chip beültetés 4 hónapos kortól kötelező! De ez csak fél megoldás. Sajnos előfordul, hogy némelyik állatorvos nem regisztrálja a beültetett chipet, ezzel nehezítve a munkánkat, késleltetve a kutyus, cicus haza jutását. Az is probléma, hogy a gazda nem pontosan adja meg az elérhetőség, vagy ha változnak az adatok, nem kéri a frissítést.

Hogy mit lehet tenni?

– Amikor elviszed kedvencedet chip beültetésre, mindig kérj igazoló lapot. Azon láthatod, hogy valóban regisztrált a chip, és helyesek-e az adataid.

– Ha megváltozik valamelyik elérhetőséged, mindenképp jelezd az állatorvosodnak, és ha szükséges, ebben az esetben is kérj róla igazolást.

– A https://www.petvetdata.hu/ oldalon Te is ellenőrizheted a regisztráció tényét, azonban csak ezeket az adatokat láthatod: chipszám, állat neve, fajtája, faja.